• سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶

ده علت مهم ریزش موی خانمها

 

hair loss

بدن خانمها، در طول زندگی، با شرایط و تغییرات متعددی مواجه می شود.این تغییرات، در برخی موارد منجر به ریزش موها می شود.قبل از جلوگیری و درمان ریزش مو، ابتدا باید به دلایل و ریشه های این پدیده بپردازیم.در اینجا ۱۰ عامل مهم و اصلی ریزش مو را با هم مرور می کنیم.

برخورد نادرست با موها:

استفاده بیش از حد و غلط از سشوار، اتوی مو، ژل مو، اسپری مو، موس و سایر محصولات حالت دهنده، باعث آسیب دیدگی ساقه مو می شود و در موارد شدید تر، باعث اختلال در رشد موها می گردد.
بستن موها به صورت دم اسبی، به طوری که فشار زیادی به مو وارد شود یا شانه زدن نادرست، مشکل را جدی تر می کند.به گفته بعضی متخصصین، رنگ کردن بیش از حد هم می تواند به ریزش مو منتهی شود.

کیست تخمدان:

در بیماری کیست تخمدان  یا PCOS ، هورمون مردانه آندروژن، از حد معمول فراتر می رود و با به هم خوردن تعادل هورمونی در بدن، موهای سر شروع به ریزش می کند در حالی که ممکن است موهای بدن شروع به زیاد شدن کنند.

کم خونی:

کم خونی یا Anemia معمولا به خاطر کمبود آهن در رژیم غذایی اتفاق می افتد.ممکن است کم خونی، به دلیل از دست رفت زیاد خون در دوران قاعدگی یا کمبود اسید فولیک در بدن رخ دهد.
این امر، به کم شدن تولید هموگلوبین و در نتیجه، کم شدن رسیدن اکسیژن به اندامها منجر می شود.وقتی اکسیژن کافی به فولیکول مو نرسد، موها دچار شکستگی می شوند و ریزش موها افزایش خواهد یافت.

یائسگی:

در ابتدای دوران یائسگی، خانمها با تغییرات زیادی در بدن مواجه می شوند که یکی از آنها ممکن است ریزش مو باشد.دلیل این مساله این است که میزان هورمون استروژن در بدن پایین می آید که خشک شدن موها و احتمالا ریزش آنها را در پی خواهد داشت.برای مقابله با این مساله، باید همیشه از شامپوها و نرم کننده های ملایم استفاده و در کنار آن رژیم غذایی درستی را دنبال کرد.

 زایمان:

بسیاری از خانمها، بعد از اتمام زایمان، دچار ریزش مو می شوند.علت این است که در دوران بارداری، سطح هورمون استروژن، به بالاترین میزان خود می رسد و باعث رشد و پرپشتی موها می گردد.بعد از پایان این دوران، سطح این هورمون ناگهان به میزان قبل از بارداری برمی گردد و این کاهش شدید، ریزش موها را به دنبال خواهد داشت.اما این مساله، موقتی است و بعد از چند هفته، موها به حال عادی خود باز خواهند گشت.

کمبود پروتئین:

موهای ما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است.وقتی در رژیم غذایی ما، میزان کافی از پروتئین موجود نباشد، به مرور بافت موها ضعیف و شکننده می شود که این امر، باعث ریزش زود هنگام موها می شود.

استفاده از داروها:

خانمهایی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند، ممکن است در صورت قطع ناگهانی آن، دچار ریزش مو شوند.سایر قرصهای هورمونی نیز ممکن است چنین اثراتی داشته باشند.شیمی درمانی نیز عوارض جانبی مختلفی از جمله ریزش مو را در پی دارد.

کاهش شدید وزن:

رژیمهای غذایی سختگیرانه برای کاهش سریع وزن هم می تواند روی رشد موها تاثیر مخربی بگذارد و به ریزش مو بیانجامد.زیرا معمولا در این رژیمها، مواد غذایی مفید برای رشد سلولها و رشد موها کاهش پیدا می کند و اثر منفی آن بر سیستم رشد مو پدیدار می شود.

بیماریهای غده تیروئید و ایمنی:

بیماریهایی نظیر اختلال در کارکرد غده تیروئید یا بیماریهای سیستم ایمنی بدن، روی رشد موها تاثیر می گذارند.

غده تیروئید، مسوول تنظیم هورمونهایی نظیر تیروکسین و تری یدوتیروئین است که برای رشد و بهبود عملکرد بدن مورد نیاز هستند.

وقتی کسی در نتیجه اشکال در عملکرد تیروئید، دچار افزایش یا کاهش بیش از حد این هورمونها شود، عملکرد کلی بدن او دچار مشکل می گردد.ازجمله این تبعات، اختلال در رشد موها و ریزش آنهاست.

در بیماریهایی که به سیستم ایمنی بدن مربوط می شوند، بدن پادزهرهایی تولید می کند و با بافت طبیعی بدن، مانند عوامل بیماری زا برخورد می نماید و آنها را از بین می برد.در این گونه موارد، سلولهای مربوط به رشد موها، به دست سیستم ایمنی بدن، ضعیف و نابود می شوند.

بیماریهای شدید یا مزمن:

بیماریهایی نظیر دیابت یا پسوریازیس هم در ایجاد ریزش مو موثرند.دیابت در سیستم متابولیسم گردشی بدن اثر منفی می گذارد.یعنی مواد غذایی و اکسیژن به قسمت های بالایی و پایینی بدن، یعنی پوست سر و پاها، کمتر می رسد.وقتی گردش نامناسب خون در ناحیه پوست سر اتفاق بیافتد، فولیکولهای مو می میرند و ریزش مو رخ می دهد.

پسوریازیس هم یک بیماری پوستی است که در ناحیه سر و فولیکولهای مو را نیز ایجاد می شود و باعث تخریب فولیکولهای مو می گردد.

ریزش حدودا ۶۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است. اما بیش از این مقدار، قطعا به کم پشتی و از دست دادن موها منتهی می شود.

منبع

مطالب مشابه