• سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶

چهار گام مهم برای مراقبت از پوست

فرقی نمی کند پوستتان چرب، خشک یا حساس باشد. این چهار گام، شما را در مسیر داشتن پوستی سالم و شاداب قرار می دهد.

1
گام اول – جنس پوست خود را بشناسید :
اگر می خواهید پوست سالمی داشته باشید، اولین قدم این است که نوع پوست خود را بشناسید.بعد از آن به شما خواهیم گفت که چگونه باید از آن مراقبت نمایید.
* پوست خشک معمولا زبر، خشن و ترک خورده است.
* پوست چرب معمولا براق، چرب و احتمالا دارای منافذ گشاد است.
* پوست مختلط در بعضی نواحی مانند گونه ها خشک و در سایر قسمتها مانند پیشانی، بینی و چانه چرب است.
* پوست حساس ملتهب، قرمز و آسیب دیده است و احتمالا بعد از استفاده از لوازم آرایش، دچار جوش و التهاب بیشتر می شود.
پوست نرمال پوستی است متعادل، صاف و بدون هیچگونه حساسیت.

2
گام دوم – شستشوی پوستهای معمولی و مختلط :
برای شستشوی صورت، لازم نیست حتما محصولات بسیار گران قیمت بخرید اما هرصابون و مایع شستشویی را هم که در حمام به چشمتان خورد و دم دستتان بود به صورتتان نزنید. یک صابون یا مایع شستشوی ملایم برای این کار تهیه کنید. پوست صورتتان را اسکراب نکنید. برای آبکشی، از آب گرم استفاده نمایید. سپس پوستتان را با ضربات ملایم حوله خشک کنید. حوله را هیچگاه روی پوست نکشید.
اگر دیدید پس از مدت کوتاهی پوستتان بیش از حد خشک یا چرب شده است، لازم است که از محصول دیگری استفاده کنید.

3
گام دوم – شستشوی پوستهای خشک :
اگر پوست خشکی دارید، از صابون یا مایع شستشوی ملایمی که فاقد الکل و عطر باشد استفاده کنید.این دو، پوست شما را بیش از آنچه هست خشک می کنند.به ملایمت پوستتان را بشویید و با مقدار زیادی آب گرم، آبکشی کنید. از آب خیلی داغ استفاده نکنید.چون چربی مفید پوست را زودتر از بین می برد.
سعی کنید هفته ای یک بار از کرم های مخصوص اسکراب استفاده کنید تا سلولهای مرده و بافت خشن روی پوست، از بین برود. این کار باعث می شود تا پوست صورت، تمیز تر و صافتر به نظر بیاید.

4
گام دوم – شستشوی پوستهای چرب :
اگر پوست شما چرب است، از فوم های شستشوی بدون چربی استفاده نمایید و با مقدار زیادی آب گرم، صورت خود را بشویید.استفاده از تونر هم می تواند برای شما مفید باشد اما باید از آن با احتیاط استفاده کنید تا به پوستتان آسیب نرسد. تونر، چربی اضافی پوست را پاک می کند و براقیت آن را از بین می برد.همچنین کمک می کند پوست شما تمیز تر شود.
گام دوم – شستشوی پوستهای حساس :
اگر پوست حساسی دارید، با محصولات شستشو دهنده بسیار ملایم آن را بشویید و با آب گرم آبکشی نمایید.حوله را هرگز روی پوست خود نکشید بلکه با ضربات آرام، صورت خود را خشک کنید.لایه برداری ممکن است به پوستهای حساس آسیب وارد نماید.
سعی کنید از صابون و سایر محصولات دارای الکل، اسید و عطر هستند استفاده نکنید.

6
گام سوم – آب رسانی
شاید فکر کنید شما جوانتر از آن هستید که به کرمهای مرطوب کننده نیاز داشته باشید. یا شاید تصور می کنید چون پوست چربی دارید نباید از مرطوب کننده ها استفاده کنید. در صورتی که هر نوع پوستی نیاز به مرطوب کننده دارد.
مرطوب کننده ها از خشک شدن عمقی پوست جلوگیری می کنند.فرقی نمی کند نوع پوستتان چیست، هر روز از محصولات مرطوب کننده استفاده نمایید.این کرم ها را موقعی که پوستتان را شسته و تازه خشک کرده اید و هنوز رطوبت کمی دارد
استفاده کنید. این کار کمک می کند که رطوبت رسانی به پوست بهتر انجام شود.
اگر پوست چرب و آکنه ای دارید، از کرم های مرطوب کننده سبک و بدون چربی استفاده کنید که منافذ پوست مسدود نشود.

7

گام چهارم – از ضد آفتاب استفاده کنید.
ممکن است کرم مرطوب کننده شما، فیلتر ضد آفتاب هم داشته باشد اما بهتر است به طور جداگانه هم از یک محصول ضد آفتاب استفاده کنید. اشعه آفتاب حتی در عرض ۱۵ دقیقه هم می تواند به پوست شما آسیب بزند.حتی اگر جوان هم باشید، اشعه مضر آفتاب می تواند شما را به سرطان پوست دچار کند.
از ضد آفتابی استفاده کنید که هم اشعه UVA و هم UVB را کنترل کند و حداقل فاکتور حفاظتی ۳۰ داشته باشد.
هرروز از ضد آفتاب استفاده کنید.حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا حتی سرد باشد.اشعه مضر خورشید می تواند به وسیله آب، شن و برف هم به صورت شما بازتاب داده شود.
استفاده از ضد آفتاب را باید هر ۲ ساعت تکرار کنید.

مطالب مشابه