• سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۳۹۶

صاف کردن موها

1

۱ سریعترین و ساده ترین راه برای صاف کردن موها

تنها راه صاف کردن موها بدون آسیب زدن به آنها استفاده از شامپوها یا فرآورده­ های حالت دهنده مو است. این فرآورده‌ها می­تواند موهای وز دار را صاف و فرها را کمتر کند، اما موهای شما را صد در صد صاف نمی کند. از شامپوها و حالت دهنده­های از بین برنده وز استفاده کنید. کرم­ها و سرمهای صاف کننده مو که قبل یا بعد از سشوار کشیدن به کار می­رود نیز می­تواند با پوشاندن تارهای مو و سنگین­تر کردن آنها، فرها را به حداقل برساند.

2

۲ – موثر ترین راه برای صاف کردن موها

شامپوها، فرآورده­های حالت دهنده و ابزارهای حرارتی مثل اتوی مو و سشوار  می­تواند به شما موهای نرم­تر و صاف­تری بدهد، اما هیچ یک از این روش­ها به اندازه صاف کردن شیمیایی مؤثر نیست. صاف کردن شیمیایی ، پیوندهای داخلی مو را می­شکند که باعث از دست رفتن بافت مو می­شود، و سپس آنها را مجدد پیوند می­دهد. نتیجه ، مویی صاف و بدون موج است که بسته به نوع فرایند صاف کردن ، از چند ماه تا یک سال دوام می­ آورد.

3

۳ – محصولات صاف کننده مو و فرمالدئید

برخی محصولاتی که برای کراتینه کردن موها به کار می روند حاوی مقدار بیش از حد مجاز فرمالدئید هستند . فرمالدئید به عنوان یک ماده سرطانزا شناخته شده است . اثرات جانبی قرار گرفتن در معرض فرمالدئید ، شامل سوزش چشم ها، خارش و جوش، سردرد، مشکلات پوستی، حالت تهوع و استفراغ است که مخصوصا در کارمندان سالن­های زیبایی، بیشتر دیده می ­شود.

هنگام خرید فرآورده­های صاف کننده مو ، برچسب روی آن را بخوانید و مطمئن شوید که حاوی فرمالدئید، فورمول، فرمالین، متانول، اسید موربیدیک، فورمیک آلدئید، متیل آلدئید، اکسی متیلن، گلوتار آلدئید، اتاندیال n -1 کتیل آلدئید (گلیوکسال)، آلدئید C-8 یا کاپریل آلدئید نیستند.

4

۴ – استفاده از اسید آمینه برای صاف کردن مو

استفاده از اسید آمینه ، نسل بعدی روش­های صاف کردن مو است. این فرآورده­ها حاوی فرمالدئید یا آلدئید نیستند، بنابراین می­تواند مطمئن تر از برخی گزینه­های دیگر صاف کردن مو باشد. اگرچه این فرایند موها را کاملاً صاف نمی­کند، اما به مدت ۳ تا ۶ ماه موهای بدون موج و بدون وز به ارمغان می آورد. این روش ، دو تا سه ساعت طول می­ کشد و باید در سالن انجام شود.

5

۵ – صاف کردن مو و آسیب رسانی به آنها

هر بار که مواد شیمیایی قوی را روی موها و پوست سر به کار می­برید، خطر آسیب را به جان می‌خرید. اگر این فرآورده­ها به‌درستی استفاده نشوند ممکن است منجر به سوختن پوست سر، شکستن ساقه موها و گاهی ریزش مو شوند. بهترین راه اجتناب از آسیب ، مراجعه به یک متخصص با تجربه است. اگر می­خواهید موهایتان را در خانه صاف کنید، دقیقا طبق روشی که در بروشور محصول ذکر شده است عمل نمایید . هیچوقت سرعت مراحل را زیاد نکنید و مرحله­ ای را از قلم نیاندازید.

6

۶ – صاف کننده های بدون مواد قلیایی

صاف کننده های بدون مواد قلیایی به اندازه صاف کننده­های قلیایی قوی نیستند، اما اگر مراقب نباشید آنها هم می­توانند پوست سر را سوزانده و به موها آسیب برسانند. چند نکته برای استفاده مطمئن از صاف کننده­ها وجود دارد:

–  قبل از استفاده از صاف کننده، سرتان را نخارانید و موها را شانه نزنید .

–  ابتدا روی پوست دستتان تست آلرژی انجام دهید .

–  نگذارید صاف کننده مدت طولانی روی موهایتان بماند .

–  موها را با شامپوی خنثی کننده بشویید که به حذف باقیمانده صاف کننده کمک می­کند .

–  از یک نفر بخواهید به شما کمک کند .

–  پیش از استفاده از صاف کننده ، برای محافظت ، به پوست سر خود وازلین بمالید .

7

۷ –  مشورت با آرایشگر

صاف کردن موها با مواد شیمیایی، اگر با کمک یک متخصص با تجربه انجام نشود، می­تواند به موها آسیب برساند. قبل از انجام این کار به دقت بررسی کنید و آرایشگری را پیدا کنید که تجربه کافی دارد. اول موهای خود را به او نشان دهید تا به شما بگوید برای صاف کردن مو از چه روشی و از چه محصولاتی باید استفاده کنید .

8

۸ – فاصله زمانی بین دفعات استفاده از محصولات صاف کننده

صاف کردن موها نیز اغلب می­تواند به آنها آسیب برساند. تعداد تکرار و فاصله بین جلسات به روش به کار رفته بستگی دارد، بنابراین با آرایشگر خود مشورت کنید. حداقل باید بین شش تا هشت هفته بین صاف کردنهای مو فاصله بیاندازید .

9

۹ – رنگ کردن مو بعد از صاف کردن آن

اگر از صاف کننده­های حاوی کراتین استفاده می­کنید احتمال آسیب رسیدن به موهایتان بیشتر است. اگر قصد دارید موهایتان را رنگ کنید، این کار را مدتی بعد از صاف کردن موها انجام دهید و به‌جای رنگ دائم ، از رنگهای نیمه دائم استفاده کنید، زیرا رنگ نیمه دائم برای موهای شکننده مناسب تر است.

اگر از صاف کننده های دارای آمینو اسید استفاده می کنید ، امکان رنگ زدن همزمان موها وجود دارد.

۱۰ – برس مناسب برای صاف کردن مو

10یک برس گرد بزرگ ترجیحاً از جنس سرامیک ، بهترین ابزار برای صاف کردن موهای شما با کمترین آسیب است. از حرکت چرخشی برای برس کشیدن ، همزمان با سشوار کشیدن استفاده کنید . برس مویی ، از چربی پوست سر شما برای صاف کردن موها و از بین بردن وزها استفاده می­کند اما موها را کاملاً صاف نمی کند. روغن های طبیعی به موی حیوان منتقل شده و با کمک شانه زدن در سراسر موها پخش می شود که تارهای مو را حفاظت و صاف می کند.

11

۱۱ – محافظت از موها هنگام استفاده از اتوی مو

اتوهای صاف کننده ، موثرترین روش صاف کردن مو بدون استفاده از مواد شیمیایی هستند، اما ممکن است به موها آسیب برسانند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب و حفظ سلامت موها ، از اتوی صاف کننده با کیفیت بالا که لبه های سرامیکی و درجه حرارت قابل تنظیم داشته باشد استفاده کنید. اتو را روی کمترین درجه بگذارید و دما را کم کم زیاد کنید تا موها به حد صافی دلخواه برسند. با استفاده از یک کرم یا اسپری مخصوص اتوی مو ، می توان از موها در برابر حرارت ، محافظت کرد. پیش از اتو کشیدن موها مطمئن شوید که کاملا خشک باشند.

12

۱۲ –  راهی برای سالم سازی موهای آسیب دیده

کوتاه کردن موها راهی سریع و آسان برای خلاصی از آسیب ایجاد شده توسط گرما یا مواد شیمیایی است. اما روش های دیگری نیز برای بهبود ظاهر و داشتن احساس بهتر درباره موها وجود دارد. شامپوها و حالت دهنده های مخصوص موهای آسیب دیده ، می توانند رطوبت موها را افزایش داده و به آنها ظاهر بهتری ببخشند. فراورده های حاوی دیمیتیکون، وز موها و الکتریسیته ساکن آنها را کاهش و درخشندگی را افزایش می دهد. روغن های طبیعی نیز در حفظ رطوبت مو و افزایش زمان صاف ماندن مفید است.

13

۱۳ – راه دیگر صاف کردن موها

حالت دهی مجدد با کمک دما – که صاف کردن موی ژاپنی نیز نامیده می­شود – تنها روش صاف کردن موست که تا زمان رشد مجدد موها دوام دارد. این روش بهترین تأثیر را بر موهای با فر متوسط دارد و بسته به طول و ضخامت موهای شما از یک تا ۴ ساعت طول می­کشد. موهای شما در محلول خیس می­شود تا ساختار آن شکسته شود، سپس شسته شده، خشک شده و تا حد دلخواه با استفاده از اتوی مو صاف می­شود. اگر بخواهید موهایتان را رنگ کنید باید حداقل سه روز پس از زمان صاف کردن موها صبر کنید.

14

۱۴ – استفاده از مواد صاف کننده و خطر آن برای زنان باردار

مواد شیمیایی مختلفی برای صاف کردن مو به کار می ­رود، اما به گفته استادان دانشکده زنان و زایمان آمریکا ، تنها مقدار کمی مواد شیمیایی از طریق پوست جذب بدن می­شوند که به جنین آسیب نمی­زند. اگرچه، ممکن است در زمان بارداری تحمل کردن بوی متصاعد شده از مواد شیمیایی دشوار باشد.

منبع

 

 

مطالب مشابه

یک دیدگاه

  1. mylino.ir
    تیر ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۲۰ ق.ظ - پاسخ

    عالی بود